1. Před ani přímo po saunování nekuřte!
  V šatně odložte vše, včetně šperků a hodinek. Vezměte s sebou pouze mycí potřeby a dva větší ručníky nebo osušky. Pokud chcete, zapůjčte si koupací obuv pro venkovní ochlazovnu, případně pod vědro.
 2. Ve sprše se důkladně umyjte mýdlem (vlasy si umyjte až před posledním vstupem do potírny) a osprchuje se teplou vodou. Před každým vstupem do potírny se osušte nebo aspoň setřete vodu z povrchu těla.
 3. Při první návštěvě potírny si sedněte nebo lehněte na spodní pryčnu na vlastní ručník nebo prostěradlo. Doporučovaná je teplota kolem 75°C (zhruba 1 metr nad podlahou). Při pocení je dobré masírovat pokožku rukama, vlastním kartáčem nebo lufou. V potírně dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a může způsobit bolesti hlavy.
 4. Po odchodu z potírny (8 až 15 minut, doba pobytu je individuální) si teplou vodou smyjte pot z celého těla a jděte se ochladit  do bazénku. Při obavách z teplého šoku, doporučujeme spíše použít studenou sprchu (teplotu můžete snižovat i postupně) nebo se zchladit jen venkovním vzduchem.
 5. Do bazénku vstupujte pomalu a ponořte pod vodu celé tělo včetně hlavy, nebo aspoň zátylek. Můžete zkusit pár cviků na vzduchu mimo bazén. Při pocitu chladu se ihned vraťte do odpočívárny. Doporučujeme mít na nohou nazouváky, abyste si neprochladili nohy.
 6. Před dalším vstupem do potírny se osušte a lehněte si na vyšší pryčnu. Teploty nad 90°C nejsou vhodné pro všechny. Vyšším teplotám je lépe vystavovat nohy než hlavu. Teplotu Vám na požádání upravíme dle vašich zvyklostí.
 7. Střídání prohřátí a ochlazování obvykle opakujte třikrát. Malé děti při normálním provozu mají ležet na spodní pryčně (nižší teploty) a prohřívají se kratší dobu (3 až 8 minut). Po posledním prohřátí a ochlazení se osprchujte vlažnou vodou a nepoužívejte již mýdlo.
 8. Do odpočívárny vstupte po posledním dostatečném ochlazení, na lehátku se přikryjte a odpočívejte třeba za zvuku oblíbené hudby. Měli byste dopřát klid nejen sobě, ale i ostatním. K odpočinku můžete využít polohovací lehátka.
 9. Vypocené tekutiny doplňte neslazenými minerálními vodami nebo přírodními šťávami. Doporučeno je i nealkoholické pivo. Naprosto nevhodné je pití tvrdého alkoholu. Rušíte tím blahodárný vliv lázně na svůj organismus.
 10. Po sauně je třeba vynechat intenzivní tělesnou námahu. Vhodná je naopak chůze pěšky k domovu. Tam je dobré ošetřit odmaštěnou pokožku vhodným krémem. Pokud následuje nerušený spánek, je skvělý pocit po saunové lázni zaručen!
Copyright 2020. Joomla templates by a4joomla | and design by Milan Vácha.